Twoje zdrowie to inwestycja, a nie wydatek.
 • EDUKUJĘ
  1,068 POSTÓW DOTYCZĄCYCH MIESIĄCZKI, SELF CARE ORAZ ZABURZEŃ ODŻYWIANIA. JEŻELI SZUKASZ PRAKTYCZNEJ WIEDZY DOTYCZĄCEJ TYCH TEMATÓW NACIŚNIJ PRZYCISK, ŻEBY PRZEJŚC NA MÓJ INSTAGRAM.
  Zobacz więcej
 • WSPIERAM
  JEŻELI POTRZEBUJESZ INDYWIDUALNEGO WSPARCIA W PRZYWRÓCENIU MIESIĄCZKI TO NAPISZ DO MNIE. E-MAIL: HEALTHYTORIE@GMAIL.COM
  NAPISZ DO MNIE
 • OBALAM MITY
  PROWADZĘ SERIĘ NA YOUTUBE, GDZIE OBALAM MITY DOTYCZĄCE NOWYCH TRENDÓW PANUJĄCYCH W DIETETYCE. JEŻELI BORYKASZ SIĘ Z ZABURZENIAMI ODŻYWIANIA, KONIECZNIE NACIŚNIJ
  ZOBACZ WIĘCEJ
stworzyć statystyki do pracy dyplomowej, dotyczących zaburzeń miesiączkowania w naszym kraju ♡
Ankieta jest skierowana do kobiet w wieku rozrodczym, które borykają się z brakiem miesiączki lub mają zaburzenia cyklu menstruacyjnego o podłożu psychodietetycznym. Ankieta składa się z 12 pytań zamkniętych i 6 otwartych, które nie są wymagane. W podziękowaniu za pomoc przy realizacji mojej pracy licencjackiej przygotowałam mały prezent, który pojawi się po ukończeniu ankiety. Bardzo dziękuję za pomoc ♡

,,Zaczełam ćwiczyć i spóźnia mi się okres.''- Co robisz nie tak?

 

zaczełam ćwiczyć i straciłam okres

Aktywność fizyczna jest wskazana, aczkolwiek w racjonalnych ilościach. W sportach wytrzymałościowych zaburzenia miesiączkowania mają często podłoże podwzgórzowe (FHA). Czyli funkcjonalny zanik miesiączki spodowany właśnie intensywnymi treningami i niedojadaniem kalorii jest bardzo częsty. Niestety problemy z miesiączką nie występują, tylko u zawodniczek, czy bikini fitness. Sprawdź na co zwrócić uwagę, jesli spóźnia Ci się okres.


Ile razy powinnaś trenować, żeby mieć efekty?


3-4 razy w tygodniu wystarczą, żeby osiągnąć świetną sylwetkę, Jeśli ćwiczysz częściej zadbaj o odpowiednią podaż kalorii. Jest to niezbędne, żeby Twoje cialo wydatkowało i przyjmowało tyle kalorii ile spala. 

Ważne!

Po treningu masz czuć się dobrze, a nie bardzo zmęczona!!


Jeśli jesteś uzależniona od treningu to warto z tygodnia na tydzień usuwać jedną jednostkę treningowa i zejść do maks 3 treningów w tygodniu. Dlaczego? Trening to bodziec stresowy dla organizmu. Podczas aktywności fizycznej, a w szczególności cardio kortyzol szybuje w górę.

Dlaczego spóźnia Ci się okres odkąd zaczęłaś trenować?

Przyczyn może być wiele. Przyjrzyj się:
 • swojej diecie
 • ile kalorii spożywasz
 • ile razy trenujesz cardio
 • czy nie jesz za mało tłuszczów
 • czy twoja dieta jest różnorodna, czy monotonna

To może Ci się również przydać:


Pod żadnym pozorem nie trenuj cardio jak nie masz okresu lub spóźnia Ci się okres przez trzy miesiące

Rzadko się o tym mówi ale CARDIO MOŻNA WYKONYWAĆ TYKO I AŻ 3 JEDNOSTKI W TYGODNIU.

Błagam jakie cialo zniesie trening, który angażuje maks nasz układ nerwowy? No żaden. Dlatego proszę i błagam zapamietaj że za dużo cardio to nie zdrowo.

Podczas przywracania miesiączki zaprzyjaźnij się z treningiem z własnym ciałem. Poznaj jego możliwości. Trening siłowy czy oporowy, pilates świetnie sprawdza się na twoje przywrócenie miesiączki. Czasem bywa tak, że źle ustawienie miednicy też może wpływać na zaburzenia miesiaczkowania. Dlatego dobrze poznać swoje ciało.

Najważniejsze elementy treningu;
1. Rozgrzewka
2. 2. 5-6 ćwiczeń
3. 3. Czucie mięśniowe i skupienie
Nie machaj bez sensu noga tylko skup się na czuciu mięśnia który ma pracować. Brzuch też musi być bardzo napięty i łopatki do retrakcji i depresji. Pamiętaj aby nie robić kaczego tyłka.


Podsumowując


 • Aktywność fizyczna jak najbardziej na tak, ale 2-3 jednostki w tygodniu po maks. 60 min! Nie więcej!
 • Zwracaj uwagę na podaż tłuszczów i węglowodanów
 • Nie trenuj codziennie
 • Pamiętaj o regeneracji
 • Jeśli spóźnia Ci się okres udaj sie do ginekologa
Jeśli jesteś głodna wiedzy na temat miesiączki i jej spóźniania się, to zapraszam na swojego instagrama, gdzie edukuję kobiety z zakresu miesiączkowania i zdrowej relacji z jedzeniem.