Aktywność fizyczna jest wskazana, aczkolwiek w racjonalnych ilościach. W sportach wytrzymałościowych zaburzenia miesiączkowania mają często podłoże podwzgórzowe (FHA). Czyli funkcjonalny zanik miesiączki spodowany właśnie intensywnymi treningami i niedojadaniem kalorii jest bardzo częsty. Niestety problemy z miesiączką nie występują, tylko u zawodniczek, czy bikini fitness. Sprawdź na co zwrócić uwagę, jesli spóźnia Ci się okres.
Ile razy powinnaś trenować, żeby mieć efekty?
3-4 razy w tygodniu wystarczą, żeby osiągnąć świetną sylwetkę, Jeśli ćwiczysz częściej zadbaj o odpowiednią podaż kalorii. Jest to niezbędne, żeby Twoje cialo wydatkowało i przyjmowało tyle kalorii ile spala.
Ważne!
Po treningu masz czuć się dobrze, a nie bardzo zmęczona!!
Jeśli jesteś uzależniona od treningu to warto z tygodnia na tydzień usuwać jedną jednostkę treningowa i zejść do maks 3 treningów w tygodniu. Dlaczego? Trening to bodziec stresowy dla organizmu. Podczas aktywności fizycznej, a w szczególności cardio kortyzol szybuje w górę.
Dlaczego spóźnia Ci się okres odkąd zaczęłaś trenować?
Przyczyn może być wiele. Przyjrzyj się:
- swojej diecie
- ile kalorii spożywasz
- ile razy trenujesz cardio
- czy nie jesz za mało tłuszczów
- czy twoja dieta jest różnorodna, czy monotonna
To może Ci się również przydać:
Pod żadnym pozorem nie trenuj cardio jak nie masz okresu lub spóźnia Ci się okres przez trzy miesiące
Rzadko się o tym mówi ale CARDIO MOŻNA WYKONYWAĆ TYKO I AŻ 3 JEDNOSTKI W TYGODNIU. Błagam jakie cialo zniesie trening, który angażuje maks nasz układ nerwowy? No żaden. Dlatego proszę i błagam zapamietaj że za dużo cardio to nie zdrowo.
Podczas przywracania miesiączki zaprzyjaźnij się z treningiem z własnym ciałem. Poznaj jego możliwości. Trening siłowy czy oporowy, pilates świetnie sprawdza się na twoje przywrócenie miesiączki. Czasem bywa tak, że źle ustawienie miednicy też może wpływać na zaburzenia miesiaczkowania. Dlatego dobrze poznać swoje ciało.
Najważniejsze elementy treningu;
1. Rozgrzewka
2. 2. 5-6 ćwiczeń
3. 3. Czucie mięśniowe i skupienie
Nie machaj bez sensu noga tylko skup się na czuciu mięśnia który ma pracować. Brzuch też musi być bardzo napięty i łopatki do retrakcji i depresji. Pamiętaj aby nie robić kaczego tyłka.
Podsumowując
- Aktywność fizyczna jak najbardziej na tak, ale 2-3 jednostki w tygodniu po maks. 60 min! Nie więcej!
- Zwracaj uwagę na podaż tłuszczów i węglowodanów
- Nie trenuj codziennie
- Pamiętaj o regeneracji
- Jeśli spóźnia Ci się okres udaj sie do ginekologa
Jeśli jesteś głodna wiedzy na temat miesiączki i jej spóźniania się, to zapraszam na swojego instagrama, gdzie edukuję kobiety z zakresu miesiączkowania i zdrowej relacji z jedzeniem.