Twoje zdrowie to inwestycja, a nie wydatek.
 • EDUKUJĘ
  1,068 POSTÓW DOTYCZĄCYCH MIESIĄCZKI, SELF CARE ORAZ ZABURZEŃ ODŻYWIANIA. JEŻELI SZUKASZ PRAKTYCZNEJ WIEDZY DOTYCZĄCEJ TYCH TEMATÓW NACIŚNIJ PRZYCISK, ŻEBY PRZEJŚC NA MÓJ INSTAGRAM.
  Zobacz więcej
 • WSPIERAM
  JEŻELI POTRZEBUJESZ INDYWIDUALNEGO WSPARCIA W PRZYWRÓCENIU MIESIĄCZKI TO NAPISZ DO MNIE. E-MAIL: HEALTHYTORIE@GMAIL.COM
  NAPISZ DO MNIE
 • OBALAM MITY
  PROWADZĘ SERIĘ NA YOUTUBE, GDZIE OBALAM MITY DOTYCZĄCE NOWYCH TRENDÓW PANUJĄCYCH W DIETETYCE. JEŻELI BORYKASZ SIĘ Z ZABURZENIAMI ODŻYWIANIA, KONIECZNIE NACIŚNIJ
  ZOBACZ WIĘCEJ
stworzyć statystyki do pracy dyplomowej, dotyczących zaburzeń miesiączkowania w naszym kraju ♡
Ankieta jest skierowana do kobiet w wieku rozrodczym, które borykają się z brakiem miesiączki lub mają zaburzenia cyklu menstruacyjnego o podłożu psychodietetycznym. Ankieta składa się z 12 pytań zamkniętych i 6 otwartych, które nie są wymagane. W podziękowaniu za pomoc przy realizacji mojej pracy licencjackiej przygotowałam mały prezent, który pojawi się po ukończeniu ankiety. Bardzo dziękuję za pomoc ♡

Wstyd dotyczący miesiączki

 

wstyd dotyczący miesiączki

Miałam okazję wziąć udział w tworzeniu książki „Nigdy nie wstydź się siebie”, którą napisała Joanna Godecka i Alina Adamowicz. W książce poruszyłyśmy wspólnie z Asią temat wstydu, jakim jest nasza kobiecość. Serdecznie zapraszam was na rozwinięcie tego tematu.


Ponad połowa kobiet w Polsce wstydzi się z powodu miesiączki: plama krwi na spodniach staje się tragedią, podpasek na biurku w pracy nie położymy, przemykamy z podpaską do toalety, żeby nikt nie zauważył. Co trzecia kobieta nie chce, by ktokolwiek wiedział, że ma miesiączkę. Kiedy pobrudzimy ręcznik, wkładamy go od razu do pralki, ukrywając przed domownikami. Niby już wiemy, że nie ma się czego wstydzić, ale ciągle staramy się menstruację ukryć, wyprzeć. - Kulczyk Foundation


Dlaczego tak się dzieje, że kobiety wstydzą się swojego cyklu? 


Miesiączka jest częścią naszej kobiecości. Oczywiście to nie jest jedyny czynnik, który mówi, że jesteś kobietą, czy też nią nie jesteś. W końcu mnóstwo kobiet (a będzie ich coraz więcej) nie miesiączkuję w ogóle i nadal są kobietami. Aczkolwiek jest ważnym czynnikiem w kobiecym życiu. W końcu połowa naszego życia to właśnie miesiączka, a cykl menstruacyjny trwa do końca naszego życia. Patrząc na to, że jest to rzecz normalna na świecie to jest tematem tabu. Szczegolnie w Polsce.

Powody, dlaczego tak się dzieje:

1. społeczeństwo (brak dostępu do środków menstruacyjnych w miejscach publicznych)
2. reklamy pokazujące okres jako coś cudownego, albo okropnego. Brak naturalności. Błagam ile kobiet zakłada białe spodnie podczas miesiączki?


Dlatego


czas skończyc ze wstydem, tematem tabu dotyczącego miesiączki.


Serdecznie zapraszam Was 13 czerwca na instagrama @healthytorie i @joannagodecka, gdzie poprowazimy lajwa na temat wstydu dotyczącego miesiączki. Poruszymy rownież inne tematy.Lajw nie ma godziny, ale zarezerwujcie godziny wieczorne (19-20). 

Do zobaczenia!